2018-10-29 r.
SPOTKANIE Z BALLADYNĄ

Dnia 19.10.2018 r. klasa VIII oraz III gimnazjum udaliśmy się do teatru w Lubaniu na przedstawienie pt.: „Balladyna”. Zajęliśmy miejsca i światła zgasły, zaczęło się widowisko. Niestety, chwilę po rozpoczęciu sztuki na salę weszła jeszcze jedna grupa uczniów. Zachowywali się bardzo głośno. Hałas zagłuszał aktorów, nie dało się nic słyszeć! Odgłosy rozmów ucichły, lecz dalej ciężko było w pełni delektować się występem.

Jesteśmy tym faktem oburzeni (to taka dygresja).

Spektakl opowiadał o Balladynie, dziewczynie łaknącej bogactwa oraz władzy, przede wszystkim władzy. I nadarzyła się okazja do spełnienia pragnień tytułowej bohaterki. Wróżka Goplana, zakochana w Grabcu, który spotyka się z Balladyną, wysyła księcia Kirkora do chaty wdowy, matki dwóch sióstr. Zauroczony obiema pannami książę zamierza poślubić jedną z nich. Wdowa proponuje „wyścig” w zbieraniu malin. Zawody przegrywa Balladyna, więc zabija Alinę. Odbywa się wesele. Kiedy książę wyrusza na wojnę, Balladyna obmyśla plan, jak osiągnąć pełnię władzy. Uwodzi jednego z rycerzy i wydaje rozkaz zabicia Kirkora, a następnie truje Von Kostryna. Ginie przy okazji Pustelnik, matka, wierny sługa Kirkora.

Jednak sprawiedliwości staje się zadość i tytułowa bohaterka ginie rażona piorunem.

Miło zakończyliśmy pracowity tydzień w szkole, gdyż prosto z teatru wracaliśmy do domów.

Kamil Płucienniczak, kl.VIII