2018-10-23 r.
SREBRNA GÓRA

Jedenastego października 45 osobowa grupa uczniów naszej szkoły (klasy III, V a i V b) wraz z 5 opiekunami odbyła wspaniałą wycieczkę do największej w Europie twierdzy górskiej w Srebrnej Górze. Miejsce magiczne, położone w Górach Sowich. Pomysłodawcą i sponsorem całej wycieczki był pan Dariusz Furdykoń, tata, który od wielu lat aktywnie pracuje na rzecz naszej szkoły i dla dobra dzieci.

Bardzo wcześnie rano, bo już o godzinie 06.15. wszyscy karnie stawili się na parkingu pod naszą „Zerówką”. Jak zawsze, towarzyszyli nam nasi wspaniali rodzice…. I wyruszyliśmy. Trudno jeździ się naszymi drogami. Do Srebrnej Góry jechaliśmy ponad 4 godziny, ale było warto.

Srebrna Góra, zwana Perłą Gór Sowich, jest małą, przepiękną miejscowością na granicy Gór Sowich i Bardzkich majestatycznie i spektakularnie ukoronowaną potężną fortyfikacją - Srebrna Góra, położoną na wysokości około 400 m.n.p.m do około 600 m.n.p.m. z najwyższym wniesieniem - Górą Warowną (686 m n.p.m.). Miejscowość zawdzięcza swój urok i piękne widoki ciekawemu położeniu wzdłuż głębokiej i wąskiej doliny, oddzielającej Góry Sowie od Bardzkich.

Wysiedliśmy na wygodnym parkingu i serpentynową drogą ruszyliśmy ku twierdzy. Nasze dzieci mają świetną kondycję, w ciągu 15 minut stanęliśmy pod wspaniałą bramą twierdzy.

Na miejscu przywitali nas przewodnicy w pruskich mundurach z epoki napoleońskiej i bardzo szybko przenieśli w czasie całą naszą grupę. Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na dwa obozy: francuski i pruski, które między sobą rywalizowały w wykonywanych zadaniach. Najpierw jednak odbyła się mordercza musztra, której uczniowie podołali w stu procentach. Co prawda, zwrot w prawo, w lewo czy w tył były bardziej kreatywne niż wydawało się naszym przewodnikom, ale w na komendę padnij wszyscy zareagowali idealnie. Następnie z grup zostali wyłonieni monarchowie oraz ministrowie skarbu i rozpoczęła się rywalizacja. Zostały odegrane bitwy w chodzeniu na 3 osobowych nartach, przeciąganiu liny …….., uczniowie  rozwiązywali zadania logiczne i świetnie się bawili. Na uwagę zasługuje fakt, że przewodnicy tak profesjonalnie zajmują cię dziećmi, że opiekunowie grupy mogą bawić się wraz z uczniami.

Po zakończeniu zajęć terenowych nastąpiło zwiedzanie Twierdzy połączone z poszukiwaniem ukrytego skarbu, prezentacja broni czarnoprochowej, zwiedzanie tarasu widokowego. Wspaniała lekcja historii regionalnej, atrakcyjna i aktywizująca uczniów.

Na koniec wszyscy ze smakiem zjedli upieczoną w ognisku kiełbaskę i za zgodą opiekunów (przewodnicy o to pytają) dokonali tradycyjnego zakupu pamiątek w sklepiku znajdującym się na terenie Twierdzy.

Było wesoło, bezpiecznie, atrakcyjnie i pięknie. Zajęcia i widoki – bezcenne. Polecamy wszystkim skorzystanie z programu oferowanego w Twierdzy.

Cali i zdrowi dotarliśmy o godzinie 20.00 do Siekierczyna, gdzie oczekiwali nas stęsknieni rodzice.

Opiekunowie