2018-10-18 r.
,,Czytanie zbliża”

Znalezione obrazy dla zapytania dzień głośnego czytania gang słodziaków

,,Czytanie zbliża”- Dzień Głośnego Czytania w klasach „0” - III.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. W naszej szkole taki dzień odbył się 10 października w ramach Ogólnopolskiej Akcji ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami przystąpili do ogólnopolskiego konkursu.

Akcja czytelnicza miała charakter uroczystości szkolnej. Uczestniczyło w niej ok. 90 osób- dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie, osoby dorosłe. Dzień ten był świetną okazją, by uświadomić uczniom i młodszym dzieciom, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać. Wszyscy zauważyliśmy, że ,,czytanie zbliża”. Czytali dorośli, czytali uczniowie klas I-III sobie nawzajem i zaproszonym gościom oraz osobom współpracującym. Pomimo tego, że były to dzieci klas młodszych w bardzo dobrym stopniu sprostały zadaniu - czytały głośno, wyraźnie i płynnie. Poznaliśmy fragmenty książki „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”.

Dzięki p. Ani Nawrockiej i starszym uczniom z SU podczas prezentacji multimedialnej dzieci poznały bajkowe zwierzęta przedstawione w rzeczywistości - ich wygląd oraz ciekawostki z życia w warunkach naturalnych. Mogły także podziwiać wystawę książek dla dzieci. ,,Leśna Wróżka” - p. trenerka Dorota Lewandowska wprowadzała dzieci w miły nastrój zabaw muzyczno - ruchowych. Bogata scenografia dodała wiele uroku i budziła zaciekawienie dzieci.

Podczas akcji wystąpiło wiele elementów aktywizujących dzieci. Klasy gospodarzy zachęcały do zwrócenia na siebie uwagi dzięki opaskom z postaciami z czytanej książki.

Dzieci z oddziału przedszkolnego i goście otrzymali pamiątkowe ,,medale” promujące szkolną akcję oraz codzienne czytanie. W klasach I - III uczniowie już od września przygotowywali się do tej akcji. Czytali codziennie ok. 10 min. przez 21 dni fragmenty książki i zbierały naklejki do albumu ,,Czytaj codziennie”. Ponadto były jeszcze zadania:

• Klasy I rysują swoje historie.
  • Klasy II tworzą komiksy (rysunki z elementami tekstów).
  • Klasy III piszą krótkie historie i je ilustrują.

Wszystko wykonaliśmy.

Aktywny udział w tej akcji na pewno długo pozostanie nam w pamięci.

Dziękujemy ,,WSZYSTKIM OSOBOM”, które pomogły zorganizować i uświetniły naszą uroczystość.

Pamiętajmy!

Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację oraz pomaga w nauce i osiąganiu sukcesów szkolnych.

WARTO CZYTAĆ KAŻDEGO DNIA!

wych. Wiesława Ostrowska, Joanna Koryluk, Iwona Rolińska