2018-10-09 r.
DZIEŃ ZIEMNIAKA W PRZEDSZKOLU

Dnia 21 września 2018r. w oddziale przedszkolnym odbył się DZIEŃ ZIEMNIAKA.

O godz. 8.30 przyszła do nas pani Dorota Kędzierska, która jest pracownikiem Urzędu Gminy. Najpierw mama naszego kolegi, 6-letniego Stasia opowiedziała nam, na czym polega jej praca. Dowiedzieliśmy się, że zajmuje się sprawami rolnictwa i gospodarką mienia. Następnie zaproszony gość przedstawił nam prezentację o ziemniakach, dopowiadając różne ciekawe informacje. Poznaliśmy historię ziemniaka, wartości odżywcze, właściwości lecznicze oraz budowę rośliny. Wszystkich zaciekawiły potrawy z ziemniaka i ulubiona potrawa pani Doroty- kartacze. Obejrzeliśmy także etapy powstawania rożnych potraw. Na zakończenie pani sprawdziła, co zapamiętaliśmy. Niektórzy popisywali się doskonałą pamięcią. Podziękowaliśmy pani za wizytę w przedszkolu i udaliśmy się na zajęcia plastyczno- techniczne. Wykonaliśmy ziemniaczane- stworki, wykorzystując różne materiały np.: wykałaczki, wstążki, tasiemki, guziki. Powstało wiele jeży, pojazdów, ludzików, które można obejrzeć, wchodząc do przedszkola.

Po zajęciach plastycznych udaliśmy się na boisko szkolne, gdzie czekała na nas pani Anna Uryga- Nawrocka- nauczycielka biblioteki, która zapoznała nas z wierszem ,,Na straganie”. Po wysłuchaniu i omówieniu wiersza rozpoczęły się zawody sportowe oczywiście w roli głównej były ziemniaki. Pierwszą zabawą było ,,sadzenie ziemniaków”, następnie wyścigi z ziemniakiem na łyżce. Drużyny wykazały się szybkością, sprawnością i zwinnością. Z boku nasze zmagania obserwowali rodzice i starsi koledzy.

Podsumowaniem tego dnia była degustacja ziemniaków w mundurkach, które przygotowały dla nas panie kucharki.

Po powrocie do budynku przedszkola dzieci zmęczone, ale zadowolone malowały kredkami poznaną roślinę i przypomniały sobie jej budowę.

Dzień minął szybko, wesoło i ciekawie, a pogoda nam dopisała.

Dziękujemy pani Dorocie Kędzierskiej, zaangażowanym w działania rodzicom i oczywiście pani Wiesi Marandzie.

Alicja Barabola, Elżbieta Ryżewska