2018-10-09 r.
Przedszkolaki w lesie.

,, Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!

Wiatr wam ballady swoje śpiewa

I rozczesuje wasze liście,

co w oczach mienią się srebrzyście”.

Włodzimierz Ścisłowski

Dnia 19 września 2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do lasu, bo jest on wielkim bogactwem człowieka i jedynym w swoim rodzaju dziełem natury.

Jest to stały punkt wrześniowych zajęć, pozwalający rozwijać poznawczy obszar rozwoju dziecka. Jest to także jedno z działań  Ligi Ochrony Przyrody, której zadania będziemy realizować w tym roku szkolnym. Chcieliśmy także poznać jedno z ciekawych miejsc w Gminie Siekierczyn, w którym znajduje się źródło.

Drogę z przedszkola do lasu w Ponikowie pokonaliśmy autobusem szkolnym. Przed wyjazdem zapoznaliśmy się z zasadami zachowania w autobusie oraz w lesie i ubraliśmy kamizelki odblaskowe. Zapamiętaliśmy, że w lesie jesteśmy gośćmi , mamy go szanować i przestrzegać wszystkich umów, które zawarliśmy z opiekunami.

Na miejscu odbyliśmy długi spacer, podczas którego dzieci obserwowały i poznały warstwy lasu, rozpoznawały różne gatunki rosnących tam drzew i roślin, słuchały szumu i badały źródlaną wodę. Do kącików przyrody 5/6- latki zebrały różne okazy przyrodnicze: liście, kasztany, żołędzie, korę, gałązki itp. Udało nam się zaobserwować maszyny, które porządkowały las i przenosiły ciężkie pnie. Niektórym przedszkolakom udało się usłyszeć śpiew ptaków. Ciekawostką okazały się pułapki na kornika drukarza. Był też czas na ćwiczenia. Wszystkie dzieci wykazały się sprawnością, pokonując drewniane bale. Zmartwił nas brak grzybów, ale na leśnej ścieżce, raczej trudno je znaleźć, a w głąb lasu nie odważyliśmy się wejść z tak liczna grupą dzieci.

Ogromną radość sprawiło dzieciom układanie leśnych obrazów z materiałów przyrodniczych, którym przedszkolaki nadawały tytuły. Mogły tworzyć swoje dzieła indywidualnie lub w grupach, poruszać się swobodnie po najbliższym terenie, ale po czujnym okiem dorosłych. Dzięki wyobraźni dzieci powstały piękne twórcze prace na leśnej ścieżce.

Po powrocie do przedszkola dzieci wykonały prace plastyczno- techniczne, które są ozdobą Oddziału Przedszkolnego.

Wycieczka do lasu udała się, ponieważ sprzyjała nam pogoda i dobry humor. Tego dnia poznaliśmy najbliższą okolicę, wykorzystując do tego wszystkie zmysły. Poprzez tego typu działania zostaliśmy wzbogaceni o nowe doświadczenia i wiedzę oraz koszyki z darami lasu.

Dziękujemy Rodzicom, którzy byli opiekunami na wycieczce.

Alicja Barabola, Elżbieta Ryżewska