2018-10-08 r.
ELU DLA CIEBIE

Najstarsza klasa, opuszczając mury szkoły, śpiewa piosenkę - „Piosenkę absolwenta”. Zaczyna się tak:

„Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek, szybko minęło te parę lat…”

Dziś śpiewamy ją my, koleżanki i koledzy Eli (Pani Eli) Słoneckiej, z którą mieliśmy przyjemność pracować kilka, kilkanaście, a nawet i kilkadziesiąt lat.

Ela, rozpoczęła pracę w naszej szkole 1 września 1980 roku jako nauczyciel języka polskiego i wychowawca. Nauczycielem była nieprzerwanie do 22 czerwca 2018 roku. Ile to lat? 38, tylko tu, bo zaraz po studiach pracowała w szkole w Lubaniu.

Ela zaczynała pracę w ośmioklasowej Szkole Podstawowej w Siekierczynie. Potem była sześcioklasowa Gminna Szkoła Podstawowa, potem podstawówka i Gimnazjum. Ela odeszła na emeryturę znów jako nauczyciel ośmioklasowej Szkoły Podstawowej w Siekierczynie.

W ciągu tych 38 lat, które bardzo szybko minęły, nasza Koleżanka nie skupiała się jedynie na uczeniu i wychowywaniu dzieci – swoich uczniów. Prowadziła bardzo ożywioną działalność. Kilkanaście lat była opiekunem Samorządu Uczniowskiego. Stworzyła zespół gazetki SZKOLNE ŚMIECI, redagowanej wspólnie z uczniami. Była opiekunem teatrzyku ROZMAITOŚCI. Przeprowadziła postępowanie, które zaowocowało nadaniem szkole imienia Henryka Sienkiewicza oraz sztandaru. Z Jej, między innymi, inicjatywy, odbywa się Święto Szkoły – coroczna impreza promująca osiągnięcia szkoły w środowisku. Była autorką i inicjatorką wielu programów i projektów szkolnych. Z okazji Dnia Dziecka reżyserowała barwne widowiska, których aktorami byliśmy my, nauczyciele.

Ela była pierwszym w naszej szkole nauczycielem dyplomowanym i ekspertem ds. awansu zawodowego nauczycieli. Pełniła funkcję opiekuna młodych nauczycieli stażystów. Kierowała pracami zespołu humanistycznego, którego była liderem. Angażowała się także w prace poza szkołą jako egzaminator sprawdzianu po szkole podstawowej czy członek komisji konkursowych na terenie naszego powiatu. Współpracowała z Domem Kultury w Siekierczynie. Dzięki jej staraniom uczniowie wyjeżdżali na spektakle teatralne do Jeleniej Góry, Cieplic, do lubańskiego kina WAWEL.

W swojej ponad 40 – letniej karierze otrzymała 22 razy Nagrodę Dyrektora, pięciokrotnie – Nagrodę Wójta, dwukrotnie Nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania, Nagrodę II stopnia Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty oraz Brązowy Krzyż Zasługi.

Jej uczniowie odnosili sukcesy w licznych konkursach na szczeblach gminy, powiatu, województwa i kraju.

Ela dała się poznać nie tylko jako wzorowy, kreatywny, pełen pasji nauczyciel. Ela to Koleżanka, do której każdy z nas mógł przyjść, porozmawiać, zapytać, poprosić o pomoc czy radę. Koleżanka, z którą rozmawialiśmy, śmialiśmy się, żartowaliśmy, bawiliśmy się, dyskutowaliśmy, choć się nie zawsze zgadzaliśmy, przeżywaliśmy każdą reformę. Koleżanka, która nie odmawiała pomocy, dla każdego miała czas i dobre słowo.

3 września 2018 roku zabrzmiał pierwszy w tym roku szkolnym dzwonek. Ela nie szła z nami na lekcje. Przeszła na emeryturę.

Zaczęliśmy od piosenki. Jej refren kończy się słowami:

„Dziś ta nitka się urywa, coś się kończy i coś się zaczyna”.

Elu, spełniaj swoje marzenia - te jeszcze niespełnione, realizuj plany – te, których dotąd nie zrealizowałaś, a każdy dzień na emeryturze witaj z uśmiechem.

Koleżanki i koledzy z SP w Siekierczynie