2018-05-29 r.
WYCIECZKA KLAS PIERWSZEJ I DRUGIEJ DO KOPALNI TURÓW

22 maja, o godzinie 8.00, klasy pierwsza i druga wraz w wychowawczyniami i mamą -panią Michaliną Skierś, udały się na wycieczkę gimbusem do Kopalni Turów.

Już od początku wjazdu na teren kopalni dzieciom towarzyszyło duże zainteresowanie. Z ciekawością przyglądały się niecodziennym widokom, wysokim kominom oraz z uwagą słuchały opowieści naszego przewodnika po kopalni, pana Wiesława. Na wstępie dzieci obejrzały film, prezentujący historię kopalni oraz obejrzały salę wystaw. Pan przewodnik w ciekawy sposób przekazał wiele informacji dotyczących pracy górnika, sprzętu górniczego, zaprezentował stroje galowe górników oraz ich przepiękne czapki, zwane CZAKO. Dzieci miały możliwość zapoznać się z kolorami pióropuszy i ich znaczeniem. Następnie wyruszyliśmy pieszo po terenie kopalni, poznając wiele ciekawych miejsc i robiąc pamiątkowe zdjęcia. Najciekawszym jednak punktem wycieczki był punkt widokowy Kopalni Węgla Brunatnego „Turów” z ogromnym wyrobiskiem – „dziurą w ziemi” w kształcie misy o głębokości ok. 210 m i powierzchni 24 km2. Dzieci były zachwycone niecodziennym i niezwykłym widokiem, niczym z krajobrazu ,,księżycowego”. Na koniec wycieczki dzieci wręczyły na ręce naszego pana przewodnika album pt.,, Kopalnia Turów w wyobraźni dzieci.”

Album zawierał  rysunki dzieci oraz krótkie refleksje, typu: ,,…Tu pracował mój dziadek…”, ,,…W kopalni pracuje mój wujek i sąsiad…” itp.

Ta wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni ruszyliśmy dalej. Bardzo miłym akcentem kończącym naszą wyprawę były ,,lody dla ochłody” w MacDonaldzie w Zgorzelcu.

DZIĘKUJEMY NASZEJ MAMIE - PANI MICHALINIE SKIERŚ, ZA WSPANIAŁĄ INICJATYWĘ ZORGANIZOWANIA DZIECIOM TAKIEJ WYCIECZKI ORAZ ZAJĘCIE SIĘ JEJ ORGANIZACJĄ FORMALNĄ.

Wych. Wiesława Ostrowska, Joanna Barabola