2018-04-23 r.
XVII Powiatowy Konkurs Recytatorski klas I-III

11 kwietnia 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Siekierczynie odbył się XVII Powiatowy Konkurs Recytatorski klas I-III pod hasłem Przyroda nas zachwyca, zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Siekierczynie.

Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów zamiłowania do poezji i promowanie polskiej poezji dziecięcej wśród dzieci, popularyzacja szeroko rozumianej kultury słowa, uwrażliwienie na piękno poezji, wspieranie uzdolnień recytatorskich oraz nabywanie doświadczenia w wystąpieniach publicznych.

W konkursie udział wzięło osiemnastu uczestników, którzy przyjechali wraz ze swoimi opiekunami z różnych miejscowości powiatu lubańskiego. Dzieci recytowały wybrany przez siebie wiersz wspomagając się stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu, a czasami nawet uzasadnionym strojem. Poziom, jaki zaprezentowały dzieci, był bardzo wysoki. Organizatorzy zadbali o oprawę plastyczną sceny, by „bój na słowa” toczył się w miłej atmosferze. Jury dodawało recytatorom otuchy oraz udzielało cennych rad. Poziom zmagań był bardzo wyrównany i komisja nie miała łatwego zadania. Konkurs, poza popularyzacją poezji i czytelnictwa, pozwala uczniom sprawdzić się na scenie, zaprezentować swój talent, skonfrontować swoje umiejętności z innymi uczestnikami, ale również jest to walka z nieśmiałością i tremą. W przerwie, kiedy obradowała komisja konkursowa, dzieci i dorośli mieli czas na słodką przerwę, którą zorganizowali organizatorzy konkursu.

W jury zasiedli:

• Krystyna Kozak-Kamińska
  • Krystyna Słowińska
  • Anna Klimowicz

Przy ocenie kierowano się następującymi kryteriami: dobór tekstu dostosowany do  predyspozycji ucznia, interpretacja utworu, intonacja głosu, dykcja i wyrazistość.

Po wysłuchaniu recytacji wierszy wszystkich uczniów, biorących udział w konkursie, jury oceniło i wyłoniło z w y c i ę z c ó w:

I miejsce Maja Witwicka - Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubaniu

II miejsce Aurelia Łyp - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubaniu

III miejsce Piotr Boczyj - Szkoła Podstawowa w Siekierczynie

Organizatorzy serdecznie gratulują zwycięzcom konkursu oraz dziękują uczniom  i opiekunom, którzy włożyli wiele trudu i pracy w przygotowanie tak przejmujących i sugestywnych interpretacji utworów o tematyce przyrodniczej. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, bo rozdanie nagród książkowych odbędzie się na uroczystej gali laureatów, jak co roku.

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zapraszamy za rok.

Opracowała:
Izabela Pirowska- koordynator konkursu powiatowego z SP w Siekierczynie