2018-04-10 r.
RECENZJA ZE SPEKTAKLU

Wrocławski Teatr Edukacji wystawił na deskach sali widowiskowej MDK-u w Lubaniu spektakl pt. „Lwie serce”. Jego reżyserem i twórcą scenariusza był Krzysztof Weber. Oprawą muzyczną zajął się Konrad Podolski. Projektantką kostiumów była Iwona Weber. Pięciu aktorów zagrało w przedstawieniu, w tym dwóch z nich odgrywało role męskie pierwszoplanowe.

Głównym tematem przedstawienia była miłość dwóch braci, jeden – nieuleczalnie chory marzyciel, drugi – podtrzymujący go na duchu Janek, który poniósł śmierć, ratując Sucharka. Obaj spotkali się w Nangijari, by tam przeżywać wspólnie liczne przygody, walcząc ze złem.

Dekoracja z kolorowych parawanów i rekwizyty użyte w sztuce zostały starannie przygotowane. Kostiumy aktorów były związane z epoką rycerzy i smoków. Początkowa dekoracja przedstawiała piękną polanę, następnie bohaterowie przenieśli się do zamku. Ciekawy efekt uzyskano poprzez połączenie parawanów z filmowym ekranem.

Gra aktorów była niemal idealna. Jedyną wadą było zbyt emocjonalne odegranie roli przez Karola. Jego krzyk raził widza. Na uwagę zasługuje fakt, że pięciu aktorów w ciągu godziny poradziło dobie z jedenastoma rolami. Jest to duży plus tego przedstawienia. Główni bohaterowie, odgrywani przez młodych aktorów, byli też bardziej wiarygodni dla młodego odbiorcy.

Na scenie dominowała głośna muzyka, która budowała dramatyzm scen. Jej dynamizm odpowiadał treści i tematowi sztuki. Specjalne nagłośnienie tworzyło barwy głosów pasujące do postaci. Ciekawie rozwiązano połączenie głosów aktorów na scenie z nagraniem dźwiękowym zza kulisy. Muzyka budowała napięcie, wprowadzała w odpowiedni nastrój.

Sztuka była bardzo efektowna. Poruszała ważne tematy takie jak poświęcenie i rozumienie innych ludzi. Dzięki niej przenieśliśmy się w świat średniowiecznych rycerzy, którymi byli dwaj młodzi chłopcy. Spektakl ciekawie przygotowany na pewno może się podobać.

Obcując ze sztuką, spędziliśmy w teatrze pierwszy dzień wiosny.

Klasa VII, II G i p. Małek