2018-03-05 r.
Sprawozdanie z wycieczki kl. III b do Świeradowa - Zdroju

Dnia 27 lutego 2018 r. nasza klasa wybrała się na wycieczkę do Świeradowa - Zdroju. Celem wyjazdu było zwiedzanie ,,Czarciego Młyna” w Czerniawie - Zdroju, warsztaty ,,od ziarenka do bochenka” oraz zajęcia w Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 ,,Izerska Łąka”.

O godz. 8.00 wyjechaliśmy autobusem ze szkoły, a punktualnie o godz. 9.00 powitała nas w młynie Młynarka Kinga.

Spotkanie rozpoczęło się od warsztatów. Najpierw przypomnieliśmy sobie nazwy zbóż i rodzaje mąk. Później Pani Kinga powiedziała nam, jakie składniki potrzebne są, aby zrobić ciasto na chleb. Następnie formowaliśmy bochenki. Praca odbywała się w parch, a na zakończenie posypaliśmy chleb przeróżnymi ziarnami np. czarnuszką, dynią, słonecznikiem. Najtrudniejszym zadaniem było ubijanie masła, ale jak się później okazało, warto było w to włożyć trochę wysiłku.

Po wstawieniu foremek do pieca wysłuchaliśmy legendy o Czarcie Bożydarze i zwiedzaliśmy młyn. Okazało się, że jest to jeden z nielicznych takich obiektów na Dolnym Śląsku. Najbardziej zainteresowały nas oryginalne maszyny młyńskie z 1890 roku, a szczególnie koło młyńskie. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się, jak produkowana była mąka.

Po interesującej prelekcji poszliśmy do budynku, który znajduje się za młynem, gdzie czekała już na nas Pani Monika. Ona natomiast opowiedziała nam o owadach. Mogliśmy zobaczyć, jak jest zbudowany ul, jak działa wirówka do miodu. Dowiedzieliśmy się, dlaczego potrzebujemy owadów i jak możemy im pomóc w naszym codziennym życiu. Na podstawie nagrań z ula zobaczyliśmy zachowania pszczoły miodnej. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy plakat nt.: ,,Rośliny i owady”, który zawiesiliśmy w kąciku przyrodniczym.

Po zajęciach w CEE wróciliśmy do młyna na degustację chleba. Wszystkim smakował chleb z masłem. Na polecenie Młynarki Kingi, wychodząc z młyna, każdy uczestnik wycieczki musiał pogłaskać głowę lwa, aby ustrzec się mocy Bożydara.

Wycieczka była wspaniała, gdyż zobaczyliśmy prawdziwy młyn, dowiedzieliśmy się, dlaczego potrzebujemy owadów, dostaliśmy przepisy na chleb, który mogliśmy zrobić sami oraz poznaliśmy ciekawe miejsce w powiecie lubańskim.

Uczniowie klasy III b wraz z wychowawcą dziękują Pani Katarzynie Korzeniowskiej - mamie Daniela za pomoc w sprawowaniu opieki podczas wycieczki.

Uczniowie klasy III b z wychowawcą A. Barabolą