Telefon kontaktowy75 7221728
E-mail kontaktowyszkola@siekierczyn.pl
O SZKOLE | DOKUMENTY | ZAMÓWIENIA | KONTAKT

AKTUALNOŚCI


2018-03-04 r.
Sukces Mai w XI Dolnośląskim Przeglądzie Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży

„A gdyby tak …”

Po raz drugi uczennice naszego gimnazjum wzięły udział w Dolnośląskim Przeglądzie Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży. Naszą szkołę reprezentowała Paulina Aleksiun i jej wiersz „A gdyby tak…” oraz Maja Iwanek z opowiastką (wyróżniona również za wiersz w X edycji konkursu). Obie są uczennicami klasy III gimnazjum.  

 16 lutego  w Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XI Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży, którego myślą przewodnią w tym roku były słowa: „A gdyby tak …”.

Nadesłano wiele prac konkursowych, bo aż 397, nie tylko z województwa dolnośląskiego, ale również z Piaseczna, Nowego Sącza czy Siedlec).Wśród czterech nagrodzonych prac w kategorii uczniów starszych (klasa VII, II i III gimnazjum) znalazła się praca Mai Iwanek, która nie uczestniczyła w uroczystej gali, ale mogła się cieszyć z nagrody otrzymanej drogą pocztową.

Gratulujemy sukcesu Mai - laureatce konkursu oraz dziękujemy Paulinie - uczestniczce za ciekawą interpretację konkursowego hasła „A gdyby tak…” i życzymy dalszych sukcesów- nie tylko na polu literackim. Tak trzymać!

 Jednocześnie zachęcamy wszystkich chętnych do udziału w następnej edycji konkursu.

Pani od polskiego- E. Słonecka

 

Poniżej drukujemy prace konkursowe:

 

Maja Iwanek „A gdyby tak…..” (opowiastka) - nagrodzona praca

 

Pewien Człowiek nigdy nie mógł dorosnąć. Nie wiedział, dokąd zmierza w swoim życiu i był jedynie biernym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości. Wszędzie spotykał się z odtrąceniem, wrogimi spojrzeniami, gdy siadał na ulicy zatopiony w swoich myślach lub gdy spacerował z głową w chmurach. Był to jednak człowiek bogaty. Posiadał bardzo wiele marzeń.

Była jednak rzecz, której jeszcze nie miał. Skrzydła...

Przypominał pustą, niezapisaną kartę, tak mało znaczącą i delikatną, ale posiadającą tajemniczą głębię i tysiące możliwości. Jedyne czego pragnął, to pojąć … słowo.

Na początku pojawiła się w jego … litera. Zaczął je łączyć w niezwykłe szeregi i tak powstało upragnione słowo. Mógł wyrażać swoje myśli, nadawać im kształt i sens. Mógł rozmawiać. Poznał wielu ludzi. Uśmiechał się. Z dnia na dzień nabierał odwagi. Postanowił podjąć się w końcu jakiegoś zajęcia. Praca wymagała od niego wysiłku i poświęcenia. Człowiek poznał co to trud i zmęczenie. Wiedział, że nie jest dość silny, ale stopniowo, krok po kroku, dzień za dniem człowiek uczył się tych słów... życia....i drugiego człowieka.

Gdy wracał w nocy do domu, brał klucz i drugim wejściem udawał się do Świata Marzeń. Czuł się tam wspaniale. Wreszcie wolny, bez żadnych ograniczeń, a wszystko wokół stoi przed nim otworem. Wystarczy sięgnąć i chwycić …  A gdyby tak…

Kładł się na aksamitnej trawie, zamykał oczy, a czas prześlizgiwał się mu przez palce. Liczył się tylko On, Słowa i Myśli. Jego cudne marzenia, które ważne były dla niego najbardziej i które pielęgnował. A usta w wciąż powtarzały ,,A gdyby tak..."

Czuł jednak gdzieś głęboko w sercu, że nie może tam dłużej zostać, że powinien w końcu ziścić jakieś swoje marzenie w Rzeczywistości. Czuł się jednak bardzo samotny.

Pewnego dnia Człowieka ogarnęła potworna złość i smutek. Począł krzyczeć:

- Dlaczego inni mogą spełniać swoje marzenia, dlaczego mogą być szczęśliwi i dzielić się tą radością z innymi, a ja nie?!

Wtedy postanowił podjąć radykalne kroki:

-RUSZAM, BY SPEŁNIAĆ MARZENIA!!!

Gdy był już w połowie drogi, spotkał na niej Osobę, uśmiechniętą, z pięknymi oczami, z wyciągniętą dłonią.

Od tamtej pory idą razem przez świat, nie dzielą go na ,,Rzeczywisty" i ,,Świat Marzeń", bo ich marzenia spełniają się TU i TERAZ. Cieszą się nimi, nie wiedząc, że szukali siebie przez cały ten czas, że biegli za czymś, co zawsze mieli w zasięgu wzroku.

Człowiek poczuł, że wyrosły mu ogromne skrzydła, na których może się unieść i odlecieć daleko, ale … już nie sam. Zrozumiał wówczas, że nie napisał słowa, ale cały poemat. Poemat o marzeniach, o życiu, o bliskości….

,,Bo marzenia zawsze brzmią głupio, gdy ujmuje się je w zwykłe słowa. A gdyby tak….

 

Paulina Aleksiun „A gdyby tak...."

A gdyby tak....wstać, wyjść i już nigdy nie wrócić?

Czy...zatęskniłabym za ubrudzonymi od pyłku kredowego tablicami?

Czy uciekłabym od ludzi, którzy zapoznali mnie z tabliczką mnożenia,

dzielenia i pierwszą lekturą?

Czy zapomnieliby mnie moi przyjaciele, z którymi marudziłam na ilość kartkówek,

sprawdzianów, prac klasowych i ... zadań domowych?

Czy zwróciliby uwagę na zaginioną szarą myszkę,

nie umiejącą się nigdzie wpasować?

Nie wiem...nie zapytam ich…

Stoję odwrócona od łkającego tornistra,

Który prosi, abym wróciła.

Nasłuchuję go zamyślona.

A gdyby tak...jednak zostać?

Czy ich by to zadowoliło?

Oni rozpoczęli w mojej głowie dzieło.

Warto je kontynuować?

 

Ich mądre rady huczą mi w głowie.

Odwracam się na pięcie, stoję obok klasy.

Nabieram gwałtownie powietrza,

Podchodzę do zadowolonego i dumnego ze mnie tornistra...

 

Wraz z mym ciężkim towarzyszem zajmuję ostatnią ławkę.

Drzwi otwierają się nienagannie.

Mijają sekundy, a w sali rozbrzmiewa głos:

„Moi drodzy, wyciągamy karteczki.”

A ja myślę:

„A gdyby tak...wstać, wyjść i już nigdy nie wrócić?”

Linki:

Projekt z klasą
Stronę dwiedziło: 98841 osób.
AKTUALNOŚCI | O SZKOLE | DOKUMENTY | ZAMÓWIENIA | KONTAKT
Copyright © SP w Siekierczynie - 2012