2017-11-08 r.
Bawimy się w sklep

Uczniowie klasy 6 utrwalali wiadomości o ułamkach dziesiętnych poprzez zabawę w sklep. Utworzone zostały cztery grupy. Każda grupa otworzyła swój sklep. Ceny produktów były wyrażone za pomocą ułamków dziesiętnych. Sprzedawca, który nie może się pomylić, obliczał sumy zakupów przy pomocy kalkulatora, a kupujący używając notesu i długopisu. Następnie porównywali wyniki. Każdy potrafi obliczyć, ile kosztują dwa kilogramy jabłek, jeżeli jeden kilogram kosztuje np. 4,60 zł. Ale co zrobić, kiedy klient położy na wagę dwa jabłka, które ważą 357 gramów? Uczniowie mieli okazję przekonać się w praktyce, jak bardzo potrzebna jest znajomość jednostek wagi i umiejętność ich przeliczania. Dodatkowo musieli mnożyć, dodawać i odejmować ułamki dziesiętne.

Celem zajęć było praktyczne zastosowanie matematyki w życiu codziennym oraz doskonalenie umiejętności wykonywania działań na ułamkach dziesiętnych, przeliczanie jednostek wagi.

Agnieszka Brykner